Sorry, this entry is only available in Bulgarian.
Поставете месото за 1 час в камерата на хладилника, за да го нарежете по-лесно, ако са ви нужни тънки парчета.
Преди да нарежете месото го измивайте съвсем бързо, за да не се отмият с водата част от хранителните му сокове.
Жилавото месо се вари лесно, ако се счука добре и във водата, в която ще се вари, се сложат 2-3 лъжици оцет или ракия.
За да стане месото, което приготвяте, по-крехко, преди да го изпечете, го накиснете за 1 час в прясно мляко.
Парче месо с кокал се вари много по-бързо, отколкото без, защото кокалът има много по-голяма проводимост на топлина, отколкото месото.
Ако ви се наложи да консумирате месо от по-старо животно, за да стане по-крехко, трябва да го мариновате предварително за около час в ракия.
Изпърженото месо не трябва да се похлупва с капак, защото губи хрупкавата си повърхност и омеква.
Приготвените за печене шишчета и шишовете предварително трябва да се намажат с олио. Така местните парчета се отделят по-лесно.
Сложете месото за 5 минути в кипяща вода, преди да го сложите да се пече. Ако ще пържите или печете на скара месото, подсушете го в суха кърпа след като го измиете. Така ще запази хубавия си цвят.
Нарежете печеното или задушено месо едва когато е изстинало, за да не се рони. Залейте го с топъл сос.
За да направите по-меко и сочно месо от по-старо животно, мариновайте го 20 минути с 1 ч.ч. коняк или 1 лъжица ракия. Овчето месо ще загуби специфичната си миризма, а телешкото ще придобие по-пикантен вкус, ако се намаже с тънък слой горчица няколко часа преди да се пече във фурната.
Съхранявайте сухите и полусухи колбаси на студено, ако е възможно не в хладилник, за да не загубят вкусовите си качества. Но внимавайте да се не допират.
За да отстраните плесен от колбаси, намокрете кърпа в гъст разтвор от сол и вода и с нея изтрийте плесенясалите места. Така ще предотвратите и образуването на нова плесен.